Jarní dekorace jako ptáčky, květy, kraslice můžeme tvořit s dětmi a vyzkoušet techniky, které možná známe, nyní v neobvyklých kombinacích. Výsledky můžeme zavěsit na rašící větvičky, vytvořit dekorativní závěs s využitím pruhů látek nebo třeba použít jako ozdoby na věnec. Zapíjení barev do klovatiny na předem podbarvený podklad vytvoří kouzelné barevné efekty stejně jako tisk z koláží na bílé plátno.
Ptáčky a dekorace pověsíme na textilní pruhy upevněné na klacíku. Pruhy nastříháme ze zbytků pytloviny, džínoviny, hodí se i obyčejné plátno z prostěradla, na bílé barvě dobře vyniknou pestrobarevné dekorace. Upevnit můžeme několika způsoby: tavnou pistolí či sešívačkou na pevno nebo kolíčky.
Pokud chceme na výrobu ptáčků a dekorací pestře vzorovaný papír, připravíme si jej předem, protože musí zaschnout.
1.část
Tvrdou čtvrtku podbarvíme pomocí anilinek (využít můžeme i vodovky, tuše a inkousty, cokoli, co máme k dispozici). Obzvlášť intenzivně barevné pestré vzory vznikají otiskem navlhčeného krepáku. Krepový papír položíme na tvrdou čtvrtku, můžeme různé kousky, klidně přes sebe. Navlhčíme štětcem nebo vodou z rozprašovače. Nahoru položíme druhý čistý papír a otiskneme přítlakem ruky nebo válečku. Získáme 2 obarvené čtvrtky, které můžeme využít na tisk z koláže (i za vlhka) nebo výrobu dekorací.
2.část
Pokud chceme zvlášť rafinované barevné kombinace na zaschlý obarvený papír ještě naneseme klovatinu a pomocí špejle namočené do barevné tuše zapíjíme skvrny. Klovatina po zaschnutí vytvoří lesklý povrch, který vypadá jako lakovaný.
Pokud máme v plánu tvořit ptáčky z papírových koleček nebo kraslice, tvary si můžeme předem vystříhat. Druhá varianta je stříhat tvary až z nabarveného papíru, což skýtá možnost výběru pěkného vzoru.
Oboustranný ptáček vznikl ze 2 barevných koleček. Mezi kolečka vložíme peří, případně provázek na zavěšení, zobáček z papíru nebo filcu a slepíme tavnou pistolí. Nahoru pak přilepíme oči a křidélka.
Místo nabarvených papírů jsme použili textil přilepený na čtvrtce. Chce to ostré nůžky na stříhání.
Tip: Textil nebo papír můžeme potisknout vlastními razítky. razítka jsou zhotovena formou koláží. Na textil se dobře tiskne akrylovými barvami, barvami na linoryt (tyto varianty se hodí pouze pro dekorace). Na trička, tašky atp. lze tisknout textilními barvami, které po zafixování žehličkou nepouštějí barvu. Na papír tiskneme s dětmi pomocí temperových barev.
Ptáček pro tisk z koláže je tvořený z dílů mechové gumy. přilepený je na tvrdý papír pomocí disperzního lepidla. Místo mechové pryže můžeme díly nastříhat také z filcu, gumových utěrek na okna apod. materiálů. Mechová guma nebo-li tzv. moosguma jde zakoupit v papírnictví. Razítka z ní tisknou skvěle. Motivy z gumy lze nalepit i na kousek rovného dřeva a získáme tak trvanlivější razítko.
Vajíčko z tvrdého papíru je rozstříháno na pruhy (jeden pruh vyřadíme, ať není šišaté) a nalepeno na tvrdý papír odlišné barvy. Jako dekoraci můžeme využít i samotnou tiskovou matrici.
Zvlášť efektně vypadá tisk bílou temperou na podbarvený papír (třeba krepákem nebo naředěnou temperou, anilinkami atp.)
Více podrobností o tisku z koláží najdete v tomto článku.
Pro potisk textilu, papírových kraslic i dalších námětů můžeme využít papírové proužky s jednoduchou koláží poskládanou z výseků raznic – kytky, kolečka- využijeme pozitiv i negativ. Nebo si na proužky tvrdého papíru nalepíme drobné geometrické tvary. Po zaschnutí tiskneme.
Na podklad z kousku tvrdého papíru můžeme nalepit i jednoduchý motiv poskládaný z bavlněného provázku. Lepidla je dobré použít raději více. Razítka tisknou dobře pomocí temperek, akrylových i textilních barev.tisknout můžeme i do mírně vlhkého podkladu. Více inspirací najdete v článku, kde najdete detailní návody, jak na tisk z provázkové koláže.
Dobrý den,
paní Jano moc děkuji za Vaše úžasné nápady a inspirace. S dětmi zkoušíme vyrábět a moc nás to baví.
Přeji hodně zdraví a dalších nápadů. S pozdravem Pukovská