Z kousku plastelíny můžeme vyzkoušet razítko, které se hodí k vytváření jednoduchých motivů: kytek, broučků, vloček, listů…
– kousek plastelíny
– špejli
– temperovou barvu
– papír na otiskování
– podložka na rozetření barvy
Z plastelíny zformujeme malé razítko. (Můžeme využít starší použitou plastelínu, která už nemá ty správné barvy…) Nejdůležitější je, aby mělo rovnou otiskovací plochu- srovnáme poklepáním o stůl, rovnou podložku. Špejlí děrujeme nebo otiskujeme jednoduché motivy.
Na paletku nebo kus papíru rozetřeme trochu tempery. Namočíme a otiskujeme, dokud razítko vydrží:-) Někdy je potřeba vrypy na razítku špejlí obnovit a srovnat razítkovací plošku.
Razítkovat můžeme i na různě pomalované pozadí a otisky dotvářet. Zajímavá je např. kombinace razítek s technikou rytí a zatírání vrypů suchým pastelem.
– tvrdý papír (220g)
– silnější hřebík nebo jehlu v dřevěném držadle
– suché pastely (umělecké křídy)
– suchý hadřík nebo houbičku na roztírání pastelů
Rytí jehlou do tvrdého papíru nedovolí velké detaily. Ideální na rytí stébel, travin, vlnek atp. Vyzkoušeli jsme i rytí zdiva na hrady a motivy na starodávné vázy nebo rybičky.
Do vrypů se nanese suchý pastel a roztírá se po celém formátu hadříkem. Louku jsme dotvořili otiskem kytek pomocí plastelínových razítek. Dobře se na takovéto pozadí razítkuje i razítky z mechové pryže.
Technika rytí trochu připomíná grafiku typu „suchá jehla“ bez nutnosti tisku v lisu avšak bez možnosti opakování.